آموزش حسابداری

همچنان در این اوضاع بد اقتصادی و آمار بالای بیکاری از حسابداری به عنوان رشته‌­ای که بازار کار خوبی دارد و می‌توان در این رشته به درآمدهای بالا نیز رسید یاد می­‌شود. اما اگر کمی دقت و تحقیق کنید مسلماً فارغ­ التحصیلان بیکار در این رشته و افراد شاغل و شاکی در این رشته را زیاد خواهیم دید که با توجه به حجم و استرس بالای کاری، از حقوق خود راضی نیستند!!

واقعاً مشکل کجاست!!!؟ چرا در حرفه­‌ای فقط درصد کمی از افراد می‌توانند موفق باشند؟‌

باید بگویم برای موفقیت در هر حرفه‌­­­­‌‌ای نیاز هست که دستورالعمل آن حرفه را بیاموزید. دستورالعمل هر حرفه باید شفاف و روشن به شما بگوید که اولاً چگونه بایستی وارد بازار کار آن حرفه بشوید و ثانیاً چگونه درآن حرفه پیشرفت کنید و به درآمدهای بالا برسید. حالا یکسری سوال پیش می‌­آید:

سوال اول: این دستوالعمل را چه کسی می‌تواند به ما ارائه کند؟

جواب: شخصی که دانش و مهارت لازم آن حرفه را داشته باشد و بتواند دانش و مهارت خود را به صورت کامل به شما انتقال دهد.

سوال دوم: آیا در دانشگاه و با مطالعه کتابهای مربوطه می‌توانم دانش و مهارت لازم را به دست بیاورم و خودم به دستورالعمل مد نظر برسم؟

جواب: خیر، متأسفانه در دانشگاه و کتابهای موجود در بازار این حرفه تنها دانش مورد نیاز به شما انتقال داده می­‌شود و خبری از مهارت و دستورالعمل نمی‌­باشد.

سوال سوم: آیا می‌توانم با گذراندن دوره‌­های آموزشی خارج از دانشگاه دانش و مهارت لازم را یاد بگیرم و دستورالعمل ورود به بازار کار حسابداری و پیشرفت در این حرفه را بدست بیاورم؟

جواب: بله. تنها در صورتی که آن دوره آموزشی تعریف درستی از مهارت داشته باشد و بتواند به شما دستورالعمل ارائه دهد. متاسفانه اکثر دوره‌­های خارج از دانشگاه تعریف درستی از مهارت ندارند و به همین دلیل نمی‌­توانند دانش و مهارت لازم را در قالب دستورالعمل به شما ارائه دهند.

سوال چهارم: تعریف درست مهارت چیست و آیا مهارت آموزش دادنی است؟

****مهارت یعنی توانایی استفاده از دانش برای حل مسائل ****

خوب بیایید با هم جمله بالا را آنالیز کنیم. برای کسب مهارت ابتدا باید مسائل یا چالش­های اصلی بازار کار این حرفه را بشناسی که دقیقاً بدونی بعد از ورود به بازار کار این حرفه چه مسائل و چالش­هایی را بایستی حل کنی یا به عبارتی پاسخگوی چه سوالاتی باشی.

اما متأسفانه این مسائل در دانشگاه که اصلا عنوان نمی‌­شوند و در دوره‌­های خارج از دانشگاه به مسائل کاملاً فرعی می­‌پردازند و فوت کوزه­‌گری­های کار به شما آموزش داده نمی­‌شود. به عنوان مثال انواع مسائلی که در دوره­‌های خارج از دانشگاه به عنوان مهارت به شما آموزش می‌­دهند عبارتند از: کار با نرم افزارهای حسابداری و یا چطور لیست بیمه و اظهارنامه‌­های مالیاتی و گزارشات فصلی را تهیه کنیم. منظورم این نیست که موارد مذکور مهم نیستند و نباید بلد باشی اما این مسائل جزء پیش پا افتاده­‌ترین موارد مهارتی این حرفه می‌­باشد و در این دوره­ها بیشتر به شما آموزش می­دهند که چگونه فرمها را پر کنید و بعضا چند تا قوانین ساده مالیاتی مخصوص فرم­ها. بله فرم!!!

اظهارنامه‌­ها، لیست بیمه و گزارشات فصلی که در این آموزش ها بسیار Bold شده‌­اند و از آنها به عنوان آموزش مالیاتی یاد می‌­شود، فرم­ها و گزارشات کاملاً واضح و مشخصی می‌­باشند که تنها شما باید اطلاعات را از سیستم حسابداری خود خارج کنید و در قالب آن فرم­ها ارائه دهید که حتی نحوه پر کردن این فرم­ها را به راحتی می‌­توانید از خود سایت امور مالیاتی یاد بگیرید و تمام سوالات خودتان را رایگان از کارشناسان مربوطه بپرسید.

اما مهارت واقعی یعنی اینکه شما بتوانید از این اطلاعات که به خارج سازمان در قالب اظهار نامه‌­ها ارائه می­‌دهید کاملاً دفاع کنید و این یعنی آموزش حسابداری مالیاتی !!!!! و در مورد یادگیری نرم افزارهای حسابداری باید بگویم که تنها کافیست شما با مفهوم کدینگ یونیک و نرم افزارهای یکپارچه آشنا شوید و با صرف زمان کمی با مطالعه راهنمای هر نرم افزاری به راحتی کار با نرم افزار های حسابداری را یاد خواهید گرفت ساده‌­تر از آنچه که کار با انواع پلتفرم­ها مانند اینستاگرام و…. را فرا گرفتید و زمانی می­‌توانید بگوئید مهارت کار با نرم افزارهای حسابداری را فرا گرفتید که بتوانی به عنوان یک کارشناس حسابداری در مورد انتخاب نرم افزار مناسب برای یک شرکت مشاوره بدهید و کدینگ مناسب طراحی کنید.

خلاصه کنم مسائل اصلی این مواردی نیست که در این آموزشها ارائه می‌شود و به طور کلی مسائل و چالش‌های اصلی این حرفه مواردی هستند که بتواند از شما یک حسابدار پاسخگو بسازد در هر زمانی که کار فرما اراده کند.

حالا فرض بگیرید با توجه به تعریفی که از مهارت ارائه کردیم (مهارت یعنی توانایی استفاده از دانش برای حل مسائل)، تمام مسائل و چالش‌های این حرفه کاملاً برای شما شفاف و روشن شد.

حالا باید به شما آموزش داده شود که چگونه با استفاده از دانش حسابداری این مسائل و چالش­ها در بازار کار حسابداری را حل کنید و به عبارتی پاسخگوی این موارد باشید و باز چون متأسفانه این دانش را چه در دانشگاه و یا دوره‌­های خارج از دانشگاه، بی­نظم و بدون دستورالعمل به شما آموزش می­‌دهند وقتی وارد بازار کار می­‌شوید قادر نخواهید بود از دانش حسابداری خود برای حل مسائل و چالش های کار استفاده کنید و یک حسابدار پاسخگو و کارفرماپسند باشید.

حالا هر چقدر هم که دانش شما در این زمینه بالا باشد به این دلیل است که “تصور می­کنید مهارت آموزش دادنی نیست”. اما اگر دانش حسابداری به صورت دستورالعملی در اختیار شما قرار گرفته باشد شما وقتی به عنوان کارآموز، کارشناس مالی، کارشناس ارشد مالی، رئیس حسابداری وارد یک مجموعه جدید می‌شوید به راحتی قادر خواهید بود با توجه به رده پست سازمانی خود چم و خم کار را خیلی سریع دست بگیرید و یک حسابدار پاسخگو و کارفرماپسند باشید. پس مهارت کاملا آموزش دادنی می‌­باشد.

بنابراین رسالت خود دانسته که بعد از 15 سال کار اجرایی با چنین دیدگاهی در عرصه آموزش این حرفه قدم بگذارم و آن آموزشی را که دوست داشتم 15 سال پیش در اختیار من گذاشته می­شد، به صورت دستور العملی و در قالب ده فرمان حسابداری در اختیار شما عزیزان قرار دهم، چرا که دانش و تجربه به من آموخت، بهترین شیوه انتقال مهارت و دانش این حرفه، در اختیار گذاشتن یک دستورالعمل شفاف و روشن به دوستداران این حرفه می باشد.

 

در آخر پیشنهاد می­کنم برای اینکه بیشتر متوجه منظورم بشوید مابقی مطالب این سایت را حتماً مطالعه کنید و منتظر آموزشهای حسابداری در قالب ده فرمان که از طریق همین سایت ارائه خواهد شد باشید.

پیروز باشید.

الهه خادم

دیماه 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *